سیم بکسل

سیم بکسل را با نام طناب فولادی هم می‌شناسند که این سیم از سه بخش لایه سیم، سیم، مغذی تشکیل می‌شود. در حقیقت با به‌هم تابیده شدن چند سیم به دور هم، لایه سیم تشکیل می‌شود و سپس این لایه به دور مغذی موجود که در مرکز واقع شده، قرار می‌گیرند؛ پس از آن چیزی که مشاهده می‌شود، یک سیم بکسل است. گفتنی است که در ماشین آلات مکانیکی، این طناب فولادی یک جزء بسیار پیچیده است که با ویژگی‌های متفاوتی که دارد؛ از عملکرد و طول عمر بالایی برخوردار است. این نوع طناب فولادی را معمولاً از جنس فولاد و یا استیل تولید می‌کنند که با توجه به نوع شرایط محیطی مختلف، آن‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند.

باتوجه به ویژگی‌های منحصر به فرد این سیم مانند انعطاف پذیری، استحکام بالا، مقاومت در برابر فرسودگی، خرد شدن، چرخش، زنگ زدگی و ساییدگی و… در زمینه‌هایی که احتیاج به لیفتینگ و جا به جایی باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای مثال در کارهای بزرگی همچون جرثقیل و معادن و یا کارهای بسیار کوچکی همچون ترمز در دوچرخه‌ها می‌توانید این سیم مستحکم را مشاهده کنید. این سیم بسیار مقاوم در پتروشیمی و نفت، صنعت برق، حمل و نقل، شرکت‌های حفاری، سد سازی، باندر، آسانسورها، جرثقیل‌ها و… به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طول فرآیند کاری بایستی که این سیم روغن کاری شود؛ لذا هنگام حرکت رشته‌ها و سیم‌ها روی هم، اصطکاک کم می‌شود و یا این که از زنگ زدگی اجزاء مختلف سیم جلوگیری به عمل می‌آید.

سیم بکسل . اصلی

انواع سیم بکسل

مانند هر سیم دیگری این طناب فولادی هم دسته بندی دارد، اساساً این سیم‌ها از نظر پوشش به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

ضمانت اصالت کالا
مشاوره رایگاه خرید وینچ
فروش وینچ با قیمت مناسب
ارسال وینچ به تمامی نقاط کشور
سیم بکسل بدون روکش

سیم بکسل بدون روکش

این سیم به نام‌هایی همچون غیر گالوانیزه و یا سیاه نیز معروف است. این طناب‌های فولادی معمولا زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در پارامتری همچون فرسایش، در تعیین طول عمر طناب نقش موثری داشته باشد و کمتر در معرض عوامل ایجاد کننده زنگ زدگی قرار بگیرد. توجه کنید که برای محافظت از طناب فولادی با مفتول بدون روکش، در برابر عواملی همچون: از هم گسیختگی، فرسایش و با اثراث زنگ زدگی را با کارهایی همچون روغن کاری مناسب و کافی در فاصله‌های زمانی مناسب می‌توان از زنگ زدگی محافظت کرد. این طناب فولادی همچون نوع گالوانیزه دارای یه لایه روی (Zn) است اما ضخامت این لایه کم است بنابراین لایه در برابر زنگ زدگی در امان نخواهد بود.

سیم بکسل گالوانیزه

این طناب فولادی به نام سیم بکسل سفید هم شناخته می‌شود. باید بدانید که از یک روکش یکنواخت روی (Zn) برخوردار است که در برابر عواملی همچون رطوبت، زنگ زدگی در اثر آب دریا، هوا و … بسیار مقاوم است. با توجه به این ویژگی‌های خوبی که در آن‌ها دیده می‌شود معمولا از این طناب فولادی در شیلات، مرغداری‌ها، صنایع کشتی رانی و … استفاده می‌شود.  

سیم بکسل گالوانیزه

ارتباط مستقیم با کارشناسان متخصص مونوبکسل

سییم بکسل استیل

سیم بکسل استینلس استیل

این نوع طناب فولادی به عبارت دیگر طناب‌هایی که از این نوع مفتول طراحی و تولید می‌شوند در برابر زنگ زدگی مقاومت بسیار بالایی دارند و علاوه بر آن در برابر حرارت هم تا 1050 درجه سانتی‌گراد مقاوم است و در صنایعی همچون صنایع غذایی، شیمیایی، دارویی به کار برده می‌شود. طناب فولادی‌ای که از نوع استینلس استیل است، در برابر اثرات مخرب آب دریا مقاومت بسیار بالایی دارند.

سیم بکسل فولادی

 

طناب فولادی نوعی طناب است که از الیاف فولادی طراحی و تولید شده است. این الیاف فولادی ذکر شده به صورت مارپیچ به هم تابیده شده است و در نهایت باعث تشکیل شدن یک طناب می‌شود. سپس چند طناب به صورت مارپیچ دور مغزی موجود تابیده‌اند که باعث ایجاد یک طناب قطور و بزرگ می‌شود. این طناب‌های فولادی معمولا از جنس مفتول فولاد بدون روکش، مفتول فولاد گالوانیزه، مفتول فولاد استینلس استیل ساخته می‌شود و با توجه به مشخصات فنی هر کدام، کاربردهای متفاوتی از آن‌ها مشاهده می‌شود.

سیم بکسل فولادی
لوگو مونو بکسل

مونوبکسل فروشنده بهترین و با کیفیت‌ترین سیم بکسل در تهران

اولین سیم بکسل فولادی به‌وسیله یک مدیر معدن در آلمان به نام ژیلوس آلبرت در سال 1834 تولید شد. آلبرت چند رشته مفتول نازک فولادی را با دست همچون طناب‌های معمولی به یکدیگر تاباند. پس از آن چند رشته به‌هم تابیده را دوباره به‌هم تاباند تا این که سیم ضخیم‌تری به وجود آمد و سپس آن را جایگزین طناب معمولی و زنجیر کرد. این طناب فولادی دارای ویژگی‌های بسیار متفاوتی هستند که لازم است در مکان مخصوص به خود مورد استفاده قرار می‌گیرند. این طناب فولادی کیفیت بسیار مناسب خوبی دارند و اگر در مکان‌های نامناسب استفاده شوند و کیفیت لازم را نداشته باشد ممکن است اتفاقات ناگواری رخ دهد. همان گونه که قبل‌تر اشاره کردیم این طناب فولادی از ویژگی‌هایی همچون انعطاف پذیری، استحکام، مقاومت در برابر زنگ زدگی، ساییدگی، خرد شدن، فرسودگی و چرخش و… بهره می‌برد.

شما عزیزان می توانید انواع سیم بکسل‌ های استیل و فولادی را به صورت اینترنتی از فروشگاه اینترنتی مونوبکسل خریداری کنید.

سیم بکسل استیل

سیم بکسل استیل

سیم‌های بکسل استیل یا استیلنس استیل یک مفتول فولادی ضد زنگ است و در صنایعی همچون صنایع دریایی، ساحلی در جهت لیفتینگ، کشتی‌ها، انواع دکل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچون نوع فولادی در سایزها بافت‌ها و ساختارهای متفاوتی طراحی و تولید می‌شود رنگ این سیم بکسل‌ها رنگ نقره‌ای مایل به زرد است. این سیم نیازی به آبکاری سطحی ندارد و به صورت ذاتی در برابر رطوبت بسیار مقاوم است. این سیم از دو گرید 316 که به نگیر معروف است و گرید 304 که به بگیر معروف است و معمولا از دو عنصر نیکل و کروم تشکیل شده است. لازم است بدانید که این سی‌ها همچون نوع فولادی در برابر حرارت هم تا 1050 درجه سانتی‌گراد مقاوم است و در صنایعی مختلفی همچون صنایع غذایی، شیمیایی، دارویی به کار برده می‌شود.

این نوع طناب فولادی خاصیت ضد زنگ بودن دارد و در مکان‌هایی که به این خاصیت احتیاج دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به این مسئله در شرایط محیطی مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا در مکان‌هایی که در تماس با آب، اسیدهای خورنده، گازها و … گزینه بسیار مناسبی هستند و به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم است بدانید که این نوع طناب‌ها در مقابل اسیدها و بسیاری از نمک‌های دریایی دچار خورندگی می‌شوند اما این خورندگی روند بسیار کمتری از نوع فولادی دارد.

انواع سیم بکسل بر اساس سایز

اساسا سیم بکسل‌ها را بر اساس ویژگی‎های مختلفی همچون طول عمر، جنس مغذی، ضخامت، نوع کارایی و… به گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌کنند؛ که سایز و اندازه هم یکی از آن‌هاست. در حالت کلی اگر به بازار فروش این سیم‎ها سری بزنید متوجه می‌شوید که دارای تنوع بسیار بالایی هستند و این امکان برای تمام مصرف کنندگان وجود دارد که این طناب فولادی را در ابعاد و اندازه‌های مختلفی تهیه و خریداری کنند. در واقع سیم بکسل‌هایی که تولید می‌شوند در اندازه‎های مختلفی هستند که هر کدام برای انجام کاری به کار گرفته می‌شوند. اساسا قطری که برای سیم بکسل‎ها در نظر گرفته می‌شود حداقل بایستی ۸ میلی‎متر تا ۲۲ میلی‎متر باشد؛ گفتنی است که با توجه به قطر یا همان تعداد رشته سیم‌های موجود در این سیم فولادی، قطعا اندازه و ابعاد مختلفی از این سیم روانه بازار می‎شود که از جمله آن‎ها می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیم بکسل‌های 6 رشته معمولاً در اندازه‌های زیر روانه بازار می‌شوند:

🔴 در اندازه 6*19 فولادی

🔴 در اندازه 6*19 کنفی

🔴 در اندازه 6*37 فولادی

🔴 در اندازه 6*37 کنفی

🔴 اندازه 6*12 

سیم بکسل‌های 8 رشته معمولاً در اندازه‌های زیر تولید می‌‌شوند:

🔵 در اندازه 8*19 فولادی

🔵 در اندازه 8*19 کنفی

🔵 در اندازه 8*25 فولادی

🔵 در اندازه 8*25 کنفی

🔵 در اندازه 8*36 فولادی

🔵 در اندازه 8*36 کنفی

اما سیم بکسل‌های نتاب در دو اندازه 7*19 و 7*35 فولادی تولید و روانه بازار می‎شوند. البته ناگفته نماند که سایز سیم بکسل‌ها محدود به این تعداد نیست.

فاکتورهای اصلی در انتخاب سیم بکسل

سیم بکسلی که طراحی می‌شود، بایستی به صورتی طراحی شود که قدرت حمل حداکثر بار را به همراه یکی از فاکتورهای طراحی داشته باشد. اساساً فاکتورهای طراحی یعنی نسبت نیروی شکستن سیم بکسل به حداکثر تحمل بار است، اما زمانی که یک سیم بکسل انتخاب و خریداری می‌شود، بایستی که در برابر پارامترهای مختلفی همچون خمش، زنگ زدگی، سایش و… از مقاومت بالایی برخودار باشد. نکته‌ای که نباید فراموش کنید، ارزیابی مشخصات مهم در هنگام خریداری این طناب‌های فولادی است؛ در حقیقت زمانی که این مشخصات ارزیابی شوند انتخاب و خرید به سهولت انجام می‌شود. برخی از این مشخصات و پارامترها را در موارد زیر بیان شده‌ است:

◀️ سیم فولادی باید در برابر ساییدگی مقاومت لازم را داشته باشد.

◀️ حتماً نیروی وارده به سیم بکسل را در بررسی کنید.

◀️ حتماً نیروی ذخیره بررسی شود.

◀️ حتماً بسیاری از شرایط و عوامل محیطی را در نظر بگیرید.

◀️ طناب فولادی انتخاب شده باید در برابر فشردگی و له شدگی مقاومت کافی داشته باشد.

◀️ این سیم نباید در برابر پیچش‌های موجود ضعیف باشد؛ بنابراین لازم است که مقاومت بالایی داشته باشد.

◀️ از مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی برخوردار باشد.

مشاوره خرید وینچ

کارشناسان فروشگاه مونوبکسل، به واسطه تجربه و سابقه تخصص خود در فروش انواع سیم بکسل، در خدمت رسانی به شما مخاطبین گرامی آماده می‌باشند. برای خرید انواع سیم بکسل می‌تواند با ما در تماس باشید. همین حالا برای اطلاع از آخرین قیمت‌ها با ما در تماس باشید.

به‌روز رسانی در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۴۰۰