سیم بکسل آسانسور

 سیم بکسل آسانسور:‌ گفتنی است که کابین هر آسانسور توسط یک وزنه تعادل و چهار عدد سیم بکسل در چاه، به شکل معلق نگهداری می‌‎شود؛‌ البته سیم بکسل‌های موجود وظیفه دارند که آسانسور را جا به جا کنند. در واقع این سیم از اجزای مختلفی همچون هسته یا مغذی، سیم فولادی، رشته سیم تشکیل شده است که معمولاً از جنس استینلس استیل، فولاد بدون روکش، فولاد گالوانیزه ساخته می‌شود که هر کدام از آن‎ها برای شرایط محیطی مختلف کاربرد دارند، برای مثال زمانی که سیم از جنس استنلس استیل باشد، در برابر حرارت و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد. در واقع این سیم فولادی را با نام طناب فولادی هم می‌شناسند که از مقاومت و استحکام بسیار بالایی برخوردار است؛ به صورتی که اگر در بین چهار سیم بکسل، یکی از آن‎ها پاره نشود و سایر سیم‌ها پاره شوند، می‌تواند که کابین آسانسور را نگهدارد و از سقوط آن جلوگیری کند.

سیم بکسل‌های موجود در آسانسورها به صورت مداوم در حال اصطکاک و کشش هستند که این مسئله به مرور زمان موجب سایش و خوردگی می‌شود؛ بنابراین لازم است که با روغن کاری میزان حرارت را به حداقل رساند و طول عمر سیم را حتی الامکان افزایش داد. سیم بکسل آسانسوری را از نظر بافت، مفتول، نوع مغذی، سایز به دسته‌های مختلف تقسیم بندی می‌کنند؛ در حقیقت هر کدام از آن‎ها مشخصات متفاوت و کاربردهای متفاوتی دارند. لازم است اشاره کنیم که میزان قطر و کشش سیم بکسل آسانسور را بر اساس وزن کابین آسانسور و سرعت موتور آسانسور انتخاب می‌کنند.        

سیم بکسل آسانسوری
ضمانت اصالت کالا
مشاوره رایگاه خرید وینچ
فروش وینچ با قیمت مناسب
ارسال وینچ به تمامی نقاط کشور
8 × 19 FC & Seale
  • نوع بافت: سیل
  • نوع هسته: فیبری

گاهی اوقات مغز این نوع را کنفی هم می‌نامند و یکی از پرکاربردترین انواع سیم بکسل آسانسوری است.

8 × 19 IWRC & Warrington
  • نوع هسته: فولادی
  • نوع باف: وارینگتون
  • سرعت مناسب آسانسور: پایین
  • ارتفاع مناسب آسانسور: کم

 

9 × 21 IWRC & Filler wire

9 × 259 × 259 × 259 × 259 × 259 × 259 × 259 × 259 × 259 × 259 × 259 × 259 × 259 × 259 × 259 × 259 × 259 × 25

انواع سیم بکسل آسانسور

معمولاً سیم بکسل‌های آسانسور از نظر مغزی، بافت، نوع مفتول به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مفتول سیم بکسل

» دسته بندی از نظر مفتول

» مفتول بدون روکش: معمولاً این نوع سیم بکسل در مکان‌هایی که عامل فرسایش در تعیین طول عمر سیم بکسل نقش مهمی دارد استفاده می‌شود، یعنی سیم بکسل کمتر در معرض زنگ زدگی قرار می‌گیرد.

» مفتول فولادی گالوانیزه: معمولاً از روکش یکنواختی برای این سیم بکسل‌ها استفاده می‌شود، لذا این سیم را در برابر رطوبت هوا و یا عواملی که در زنگ زدگی سیم نقش موثری دارند، بسیار مقاوم می‌سازد.

» مفتول فولادی استیل: این سیم بکسل از مقاومت بسیار بالایی بهره می‎برد و به صورت ذاتی در برابر زنگ زدگی بسیار مقاوم است؛ در واقع تا حرارت 1000 درجه سانتی‌گراد می‌تواند مقاوم باشد.

» دسته بندی از نظر مغزی

» مغزی کنفی: برای ساخت این مغزی از الیاف‌های طبیعی و یا غیر طبیعی استفاده می‌شود.

» مغزی فولادی: اساساً ممکن است که داخل طناب فولادی در میان مفتول‌ها یک مغزی فولادی باشد که به آن مغزی فولاد مستقل می‌گویند.

» دسته بندی از نظر بافت اینگونه است:

»» بافت استاندارد

»» بافت وارینگتون

»» بافت فیلتر

»» بافت سیل      

مغزی سیم بکسل

سبک FC شش رشته

» مقطع فلزی بزرگ برای بار‌های شکستن زیاد

» طول نسبتاً کم

» قیمت رقابتی در هر متر

» ایده‌ال برای آسانسور‌های حمل بار با سرعت کم

» مناسب برای آسانسور‌های مسافری کم کار

سبک FC هشت رشته

» سطح مقطع بیشتر از طناب‌های شش رشته‌ای

» شرایط مطلوب فشار تماس

» سطح مقطع انعطاف پذیر برای تنظیم راحت‌تر شیار‌های فرسوده

» خاصیت خم شدن و خستگی بهتر سیم‌های نازک

» قیمت متوسط در هر متر

سبک هشت رشته IWRC

» سطح مقطع بیشتر از طناب‌های شش رشته‌ای

» مناسب برای شیار‌هایی بابرش بزرگ

» بدون کشیدگی دائمی و کشسان یا بسیار کم

» ساختار انعطاف‌پذیر‌تر و خمش خستگی بهتر

» ایده‌آل برای آسانسور‌های سنگین

سبک نه رشته IWRC

» سطح فوق العاده گرد

» فشار کم تماس بین طناب و شیار

» حداقل افزایش طول دائمی و کشسان

» بسیار نازک، قابلیت خم شدن، خستگی بهتر

» ایده‌آل برای همه‌ آسانسور‌ها با شفت بزرگ

» مناسب برای آسانسور‌های کششی با تعداد بیشتر انحنای انحرافی

ارتباط مستقیم با کارشناسان متخصص مونوبکسل

روغن سیم بکسل آسانسور

گاهی اوقات به منظور روانکاری و یا سالم نگه‌داشتن بافت بیرونی این سیم بکسل‌ها از روغن مخصوص سیم بکسل استفاده می‌کنند. معمولاً سیم بکسل‌هایی که در حال سایش هستند، عمل روغن‌ کاری را انجام می‌دهند. در بیشترین موارد این روغن‌های مخصوص به عنوان یک پوشش روی محیط سیم بکسل قرار می‎گیرند و سپس سیم بکسل را در برابر عوامل محیطی خورنده محافظت می‌کند.

این عوامل ممکن است که زنگ زدگی و یا اکسیداسیون باشند؛ بنابراین لازم است که به صورت دائم و مستمر سیم بکسل را روغن کاری کنید، لذا یک امر حیاتی و مهم در نگهداری و حفظ سیم بکسل است. در اصطلاح به حد روان بودن یک روغن ویسکوزیته می‌گویند، یعنی به هر اندازه‌ای که روغن از ویسکوزیته پایین‌تری برخوردار باشد، روان‌تر خواهد بود. زمانیکه یک روغن سیم بکسل روان‌تر باشد، روی سیم‌بکسل سر خواهد خورد و تمام سیم را در بر می‌گیرد که در این صورت به راحتی در شیارهای موجود سیم نفوذ می‌کند و سیم عملکرد بهتری خواهد داشت.

عمل روغن کاری به وسیله قلمو و یا برس و یا اسپری کردن انجام می‌شود؛ معمولاً این روغن‌ها در برندهای مختلفی تولید می‌شوند، حتما خرید خود را از مراکز معتبر انجام دهید.       

سیم بکسل آسانسور ایرانی

در حال حاضر در کشورمان ایران سیم‌ بکسل‌های بسیار با کیفیتی طراحی و تولید می‌شوند که دیگر احتیاجی به وارد کردن این قطعه آسانسور به داخل کشور نیست. ویژگی‌هایی که برای سیم بکسل‌های ایرانی می‌توان نام برد، طول عمر بسیار بالای آن‌ها است که از کیفیت و مرغوبیت بالایی هم برخوردارند؛ لذا در هنگام ساخت آن‌ها از مرغوب‌ترین مواد اولیه استفاده می‌شود و تمام استانداردها و اصول به صورت کامل رعایت شده است.

سیم بکسل آسانسور ایرانی هم از تعدادی رشته سیم فلزی ساخته شده است به صورتیکه این سیم‌ها دور یک هسته مفتولی فولادی تابیده شده است. با توجه به هسته مرکزی که دارند در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته ناگفته نماند که بهترین برند سیم بکسل تولید شده در کل جهان، گوستاولف آلمان است، لذا بسیار کاربردی و مقاوم هستند. البته دانشمندان کشور ما با پیشرفت تکنولوژی در صنعت بزرگ آسانسور توانسته‌اند به خودکفایی برسند و در زمینه آسانسور سازی احتیاجی به قطعات خارجی نخواهد بود.

در واقع تمام قطعاتی که توسط کشور ما ساخته می‌شوند بسیار با کیفیت خواهند بود و حتی با نمونه‌های خارجی نیز می‌توانند رقابت کاملی داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم سیم بکسل‌های آسانسور ایرانی را خریداری کنید.      

سیم بکسل آسانسور ایرانی
لوگو مونو بکسل

مونوبکسل فروشنده بهترین و با کیفیت‌ترین سیم بکسل آسانسور از در تهران

محاسبه سیم بکسل آسانسوری

معمولاً سیم بکسل‌ها بر اساس قطر اندازه گیری می‌شوند و حتی مقدار تناژ بار آن را هم بر اساس قطر سیم بکسل آسانسور انتخاب می‌نمایند.

در حقیقت قطر واقعی این سیم به شکل دایره‌ای است که تمام رشته‌های فولادی را پوشش می‎دهد. به‌منظور محاسبه قطر این سیم در وهله اول دو نقطه را انتخاب می‌کنند به صورتی که فاصله بین آن‌ها بیشتر از یک متر باشد. در این نقاط انتخاب شده بیشترین فاصله دو رشته‌ای که در مقابل هم قرار گرفته‌اند را اندازه گیری کنید.

برای اطمینان از درستی نتیجه می‌توانید که در 4 نقطه قطر سیم بکسل را توسط کالیپر اندازه گیری نمایید و در نهایت میانگین آن‌ها را به عنوان قطر واقعی در نظر بگیرید. اساساً سیم بکسل‌ها اجزای بسیار مهمی در آسانسورها به شمار می‌آیند؛ بنابراین در انتخاب آن‌ها بسیار دقت کنید و قطر آن را با توجه به قطر فلکه‌ای که در آسانسور وجود دارد، انتخاب کنید. توجه کنید که مقدار قطر فلکه آسانسور نباید کمتر از 40 برابر قطر طناب فولادی باشد.

لازم است اشاره کنیم به منظور ایجاد امنیت بیشتر در آسانسورها، لازم است که از سیم بکسلی استفاده شود که تعداد رشته‌های آن بیشتر از 3 رشته باشد.    

جدول قطر و وزن سیم بکسل آسانسوری

مشاوره خرید وینچ

کارشناسان فروشگاه مونوبکسل، به واسطه تجربه و سابقه تخصص خود در فروش انواع سیم بکسل آسانسوری، در خدمت رسانی به شما مخاطبین گرامی آماده هستند. برای خرید انواع سیم بکسل می‌توانید با ما در تماس باشید. همین حالا برای اطلاع از آخرین قیمت‌ها با ما در تماس باشید.

به‌روز رسانی در تاریخ ۲۰ آذر ۱۴۰۰