تسمه حمل بار

تسمه‌ حمل بار به‌صورت کلی از مهم‌ترین و پرکاربردی‌ترین وسایل و ابزارآلات جایگزینی زنجیر بار و سیم‌های بکسل بوده و این نوع تسمه‌ها بیشتر در جابه‌جایی بارها و لیفتینگ کاربرد دارند. تسمه حمل بار معمولاً در حمل‌ و نقل انواع بارهای خاص مثل هواپیما و قایق استفاده شده است.

تسمه‌های حمل بار اکثراً از جنس الیاف پلی‌استر هستند و به علت بافت متراکم و فشرده‌ شده از مقاومت و انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند؛ بیشتر تسمه‌های حمل بار باتوجه به نوع رنگ‌های مشخص‌شده از قبل کدبندی خواهند شد و انواع رنگ‌ها در این نوع تسمه‌ها تعیین‌کننده حد مجاز بار در تسمه نیز هستند.

اکثر تسمه‌های حمل بار به شکل تخت یا صاف هستند و افراد معمولاً از این نوع تسمه در صنایع گوناگون استفاده می‌کنند. تسمه حمل بار به شکل گرد به‌صورت نمونه‌های اسلینگ در بازار موجود است. با زیادشدن ضخامت و طول و عرض تسمه‌های حمل بار به شیوه‌های چندلا و دولا، پایداری و مقاومت کششی این نوع تسمه نیز بیشتر می‌شود. تسمه حمل بار در انواع طیف‌های رنگی گوناگون به بازار عرضه‌شده و از محبوب‌ترین و پرکاربردی‌ترین رنگ‌های این تسمه می‌توان به رنگ آبی، زرد، طوسی، قرمز، سبز، نارنجی اشاره کرد.

به‌صورت کلی باتوجه به رنگ در هر یک از تسمه‌های حمل بار نیز می‌توان درجه سختی تسمه را مشخص نمود و تسمه‌های حمل بار شامل لایه‌های پوششی متفاوت، مدل‌ها و برندهای گوناگون و ابعاد مختلف نیز هستند. تسمه‌های حمل باری که میزان بار مشخص‌شده‌ای را می‌توانند تا ارتفاع‌های مرتفعی حمل کنند، اساساً دارای لایه‌های پوششی از مواد اولیه مرغوب هستند و ازلحاظ قیمتی بسیار گران هستند؛ به‌صورت کل ضریب امنیتی تسمه حمل بار نیز می‌تواند تعیین کننده بهای تمام‌شده تسمه حمل بار باشد و همچنین تسمه حمل بار ازنظر ضریب امنیتی از نمره‌ی بالایی (۷.۱) برخوردار است.

تسمه حمل بار - ۱

کاربرد تسمه حمل بار

این سوال به وجود می‌آید که با وجود ابزارهای دیگر چرا باید از تسمه حمل بار استفاده کنیم؟ مگر نمی‌شود هر باری را با اتصال به حلقه چشمی گرفت و جابجا کرد؟ نکته این جاست که تمام بارها را نمی‌توانیم به صورت مستقیم به بار و وسایل متصل کرد. به عنوان مثال وسایلی که رنگ یا پولیش شده‌اند و باید با احتیاط جابجا شوند. این تسمه  دور این وسایل قرار می‌گیرد و بسته می‌شود. کشش و انعطاف تسمه بار کمک می‌کند که بار را ببندیم و محکم کنیم. حالا در صورت کشیدن و حرکت دادن روی زمین، آسیبی به نقاط حساس وسیله نمی‌رسد.

این موضوع وقتی اهمیت پیدا می‌کند که سیم بکسل یا زنجیر را با آن مقایسه می‌کنیم. جنس سیم بکسل و زنجیر آن قدر محکم است که می‌تواند به وسایل حساس آسیب برساند. در یک چنین مواردی از این محصول استفاده می‌کنیم.

از  آن جا که این تسمه‌ها منعطف هستند، کاربر می‌تواند از مهار شدن بار توسط تسمه مطمئن شود. می‌تواند به اندازه‌ای آن را بکشد یا باز کند تا بار به خوبی در محل خودش قرار بگیرد. این موضوع را هنگام جابجایی مبلمان، کمد و وسایلی مثل این تصور کنید.

از آن جا که فلز در ساختمان این تسمه به کار نرفته، در نتیجه زنگ نمی‌زند، بطوریکه حتی اگر در باران و رطوبت هم قرار بگیرد، به اجسام رنگ شده آسیب نمی‌رساند. وقتی فلزی در کار نباشد، احتمال جرقه زدن و خط انداختن هم نیست. بنابراین امنیت بالاتری نسبت به سیم بکسل دارد. از هر نظر که بررسی می‌کنیم، تسمه جرثقیل یا تسمه حمل بار آسیب خیلی کمتری به وسایل در هنگام جابجایی وارد می‌کند. 

 

ضمانت اصالت کالا
مشاوره رایگاه خرید وینچ
فروش وینچ با قیمت مناسب
ارسال وینچ به تمامی نقاط کشور
تسمه حمل بار - ۲

انواع تسمه حمل بار

تسمه حمل بار در دو جنس نایلونی و پلی استری تولید می‌شود. هر دو مقاومت بالایی از خودشان می‌دهند و کارآیی خوبی دارند. با این حال تسمه حمل بار نایلونی در محیط قلیایی دوام و قدرت بیشتری دارد و جنس پلی استری نیز در محیط‌های اسیدی مناسب‌تر است.

تسمه‌های حمل و فیکس بار که به Webbing Slings هم شناخته می‌شوند، معمولاً از جنس پلی استر هستند. این تسمه، گزینه مناسبی برای جابجایی بارهای سنگین است. پهنای آن بیشتر از انواع دیگر تسمه‌ها ساخته شده و در مقابل فشاری که در هنگام حمل و جابجایی به آن وارد می‌شود، به خوبی مقاوم است. این تسمه‌ها بین یک تا سه تن را می‌توانیم حمل کنند که به تناسب رنگی که دارند، توان متفاوتی از خودشان نشان می‌دهند.

تسمه حمل گرد هم داریم که نسبت به تسمه حمل‌های پلی استر، بسیار قوی‌تر است. همین قدر بدانیم توانایی حمل این تسمه‌ها تا 50 تن است. پوشش بیرونی آن‌ها معمولاً از جنس پلی استر است که ماندگاری و امنیت کل تسمه را بالاتر می‌برد.

« بهترین تسمه حمل بار با تنوع بالا را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی مونوبکسل تهیه نمایید. »

تسمه حمل بار می‌تواند در مسیرهای مختلفی به کار برود. طول هر کدام از آن‌ها بین یک تا ده متر است. برای تولید آن‌ها در کارخانه‌های بافندگی، از روش دوخت پیوسته استفاده می‌شود. به طوری که بتواند قدرت کشش نخ‌های پلی استر یا نایلونی را بالاتر ببرد. یک روکش مناسب نیز برای محافظت از این تسمه بافته شده به کار می‌رود.

از آن جا که تسمه‌ها ممکن است در هنگام کشش یا اصطکاک آسیب ببینند، یا زیر نور خورشید پوسیده شوند، از مواد پلیمری در آن‌ها استفاده می‌شود. این مواد در لایه بیرونی قرار دارند تا کارکرد بهتری از خودشان نشان بدهند. از این تسمه برای حمل بار در ارتفاع هم استفاده می‌شود. بنابراین لایه‌های درونی آن باید به قدری استحکام داشته باشند که به راحتی بارها را جابجا کنند. این کار با بکسل کردن متفاوت است و تسمه فرصت استراحت دارد. وقتی این فرصت در اختیار تسمه نباشد، احتمالاً باید نسبت به توان اسمی‌اش کمتر بتواند مستحکم بماند. در این گونه موارد، باید حواسمان به توان تسمه باشد.

تسمه حمل بار - ۳

ارتباط مستقیم با کارشناسان متخصص مونوبکسل

جدول رنگ‌بندی تسمه حمل بار

رنگ بندی تسمه حمل بار

رنگ‌های مختلف زیادی برای هر تسمه وجود دارد. درست مثل کش‌های ورزشی که رنگ متفاوت هر کدام، نشان‌دهنده استحکام بیشتر یا کمترش است. رنگ‌بندی‌های متنوعی هم برای آن در نظر گرفته‌اند که هر کدام قابلیت و توان متفاوتی دارند.

در کل هشت رنگ اصلی برای انواع این تسمه ر وجود دارد. اولین رنگ که کمترین توان یک تسمه حمل بار به حساب می‌آید، بنفش است. این رنگ نشان‌دهنده این است که حداکثر یک تن بار می‌توانیم با آن حمل کنیم. رنگ سبز، نشان‌دهنده حداکثر مقاومت دو تن است. رنگ زرد، 3 تن، رنگ طوسی چهار تن، رنگ قرمز 5 تن، رنگ قهوه‌ای 6 تن، رنگ آبی 8 تن و در نهایت رنگ نارنجی با 10 تن توان حمل بار. هر کدام از تسمه‌ها به جز رنگ، در عرض و پهنا هم تفاوت دارند. به عنوان مثال تسمه بنفش بین 30 تا 50 میلی متر پهنا دارد. اندازه و پهنا را در هر کدام از رنگ‌ها می‌توانید در جدول کناری ببینید.

لوگو مونو بکسل

مونوبکسل فروشنده تسمه حمل بار با تنوع بالا در تهران

همان طور که در این جدول می‌بینیم، شکل گره زدن و زاویه استفاده از تسمه می‌تواند با یک ضریب به مقاومت کلی اضافه کند. این تسمه‌ها را می‌توان به صورت ترکیبی هم استفاده کرد. این جدول برای استفاده تک رشته از هر کدام از این تسمه‌های حمل بار است.

رنگ هر کدام، قدرت و توانمندی هر کدام را نشان می‌دهد. این رنگ‌بندی‌ها به صورت استاندارد در تمام برندها رعایت می‌شود. متراژ تسمه توان اسمی را کم و زیاد نمی‌کند، اما نوع بستن و گره زدن و شیب‌ها حتماً تأثیرگذارند.

کشش و حمل بار به سمت بالا با بکسل کردن تفاوت دارد. در هنگام حمل بار در ارتفاع، باید تسمه‌ای با توان اسمی بالاتر به کار ببریم. به خصوص اگر قرار است اجسام شکستنی یا آسیب پذیر را جابجا کنیم. تسمه حمل بار به طور معمول توسط یک حلقه چشمی به بار متصل می‌شود و آن را می‌کشد. این حلقه جزو ابزارآلات کشیدن و حمل و نقل به حساب می‌آید. شکلی که تسمه و حلقه چشمی به یکدیگر متصل می‌شوند، در قدرت کشش تأثیر مستقیم دارد.  

به‌روز رسانی در تاریخ  ۱۸ مرداد ۱۴۰۰

مشاوره خرید وینچ

کارشناسان فروشگاه مونوبکسل، به واسطه تجربه و سابقه تخصص خود در فروش انواع تسمه حمل بار، در خدمت رسانی به شما مخاطبین گرامی آماده می‌باشند. برای خرید می‌توانید با ما در تماس باشید. همین حالا برای اطلاع از آخرین قیمت‌ها با ما در تماس باشید.